Hasret Bitti, Kendir Toprakla Buluştu

 

 

 

Taşköprü Belediyesinin yapmış olduğu girişimler ile kendir tekrar yıllar sonra ilçemiz de toprakla buluştu. Kastamonu Valisi Avni Çakır ve Ak Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik’in kendirleri yem haznesine doldurduğu, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun da direksiyonun başına geçerek traktör kullandığı Kendir Ekimi Tarla Günü programına Vali Avni çakır, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, İl Genel Meclisi Üyeleri ve kurum amirleri katıldı.

 

Taşköprü OSB’de kurulması planlanan elyaf üretim tesisiyle birlikte rahatlıkla işlenebilecek kendire 10 bin dönümlük bir alan ayrılması beklenirken; ilk etapta yaklaşık 10 bin ton kendirden elyaf üretilecek.

Anadolu Kendir AŞ de ilçede 22 köyde bulunan 750 dönüm arazide 46 çiftçi ile sözleşme imzaladı.Fabrikanın 2023 yılında tamamlanması planlanırken bu yıl ekilen tohumlar ise tohumluk ve Ar-Ge için kullanılacak.

Alatarla köyünde düzenlenen programda konuşan Vali Avni Çakır, kendirle ilgili Kastamonu’da büyük bir özlem olduğunu söyledi.

 

Kendirde Türkiye’de ilk defa sözleşmeli tarımın yapıldığını anlatan Çakır, “Taşköprü, sarımsağıyla meşhur, şeker pancarıyla meşhur inşallah kendir üretimiyle de Türkiye’de merkez olacak çünkü Türkiye’de bu örnek başka bir yerde yok. Bu da şüphesiz başarıyı getirecek çünkü çiftçi kardeşlerimizin bu konuda bir geçmişi var. Allah vergisi muhteşem bir arazimiz var. Teknolojinin getirdiği her türlü imkan bu süreçte yoğun bir şekilde kullanılacak.” dedi.

 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında yaptığı açıklama ile kendiri Türkiye’nin gündemine getirdiğini söyledi.

Daha sonra Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün tohum bankacılığı anlamında ciddi çalışmalara imza attığını anlatan Çelik, “Sözleşmeli tarım çok önemli ve en büyük garanti. Bir ürünü ekerken ne olabileceğini öngörebilme anlamında çok önemli. Bu diğer ürünlere de çok iyi bir örnek oluşturacak. Taşköprü’nün ana ürünü kendir, sarımsak ve pancardır. Bu üç önemli ayağın bir tanesi eksikti. İnşallah onu da tamamlamış olacağız.” diye konuştu.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu da sözleşmeli tarım sayesinde kendir üreten çiftçinin kaygısının kalmadığını söyledi.

 

 

Taşköprü Kaymakam Çağlar Partal, programda yaptığı konuşmada; ” Taşköprü’nün kendirle mutlu anıları var. Bu anıların üzerine Taşköprü’de kendirle yeni bir hikaye yazmak istiyoruz. Yaklaşık 1 yıldır gündemimizde olan Taşköprü’yü yeniden kendirle buluşturma projesinde bugün en heyecanlı, mutlu aşamalardan birini gerçekleştiriyoruz. Tohumları toprakla buluşturuyoruz. Çok güçlü bir ürün olan sarımsağımız var. Kendiri de sarımsağın alternatifi değil tamamlayıcısı olarak değerlendiriyoruz. İlimiz ve Taşköprü için hayırli olmasını diler, emek veren herkese çok teşekkür ederim. Taşköprü kadim bir şehir, gerek fiziki olarak gerekse zihni olarak belli bir seviyenin üzerinde alt yapısı olan bir ilçe. Bu altyapının üzerine tarımsal üretimi, doğa, kültür turizmi ve gençlerinin amatör spor branşlarındaki başarısı ile ön plana çıkan bir ilçe olmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal ise Yaptığı konuşmada; “ Öncelikle Taşköprü de bugün tekrardan kendir üretim çalışmalarının başladığını görmek benim için mutluluk verici bir olay. Kendir Taşköprü’ye yabancı bir mahsül değil şunu bilmeliyiz ki her ne kadar Taşköprü denildiğin de ilk akla gelen ürün sarımsak olsa da kendirin geçmişi bu topraklar da daha da eskiye dayanıyor. İlçemizde bu yıl 760 dönüm arazide 46 çiftçi ile sözleşmeli üretime başlanırken önümüzdeki yıl ise inşallah 10-15 bin dönüm arazide kendir ekim yapılacak.

Çiftçilerimize ve Taşköprü ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum…” dedi.

 

Haber: Hamza Sefa YILMAZ